1 sierpnia 2015 roku o godz. 17.00
zawyją syreny
W dniu 1 sierpnia 2015 roku o godz. 17.00, w 71 rocznicę godziny „W”, zostaną włączone syreny alarmowe w celu oddania hołdu i uczczenia pamięci żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego oraz mieszkańców Warszawy poległych i zamordowanych w czasie Powstania Warszawskiego. Syreny uruchomione zostaną na 1 minutę (dźwięk ciągły).
Ostatnie pożegnanie
księdza Prałata Jana Szpunara
W dniu 28 lipca 2015 r. o godz. 14.00 pożegnaliśmy księdza Prałata Jana Szpunara.
W imieniu społeczności lokalnej słowa ostatniego pożegnania skierował wójt gminy Jan Omachel:
"Najczcigodniejszy Księże Arcybiskupie, czcigodni Księża, pogrążona w smutku Rodzino, drodzy Goście, szanowni mieszkańcy naszej gminy.
Śmierć przychodzi cicho. Niezapowiedziana, nieproszona. Nigdy nie ma na nią odpowiedniej chwili, jest zawsze gościem nie na czas. Te słowa obrazują dziś bardzo dobitnie rzeczywistość, z którą się stykamy, która dotyczy nas wszystkich, a która dotknęła śp. księdza Prałata Jana Szpunara. Ten gość nie na czas, zabrał nam pierwszego Honorowego Obywatela naszej Gminy, księdza w pełni sił, mającego jeszcze tyle spraw do załatwienia, tyle pomysłów do wspólnego zrealizowania. Trudno jest rozstawać się z każdym człowiekiem, a jeszcze trudniej z tym, który w naszej parafii i gminie przez ostatnie 27 lat pozostawił po sobie tyle miłości i dobra.
Dobra i miłości w życiu księdza Prałata nietrudno się doszukać, bo bez wątpienia przeżył swe życie w najpiękniejszy z możliwych sposób. Swym charakterem postawą życiową, poświęceniem, otwartością i życzliwością wobec drugiego człowieka zostawił ślad po sobie w naszej świadomości i pamięci. Będzie nam tego bardzo brakować.
„Non omnis moriar” – nie wszystek umrę – te słowa antycznego poety Horacego wpisują się w Twoje życie księże Prałacie. Pamięć o Tobie nie umrze lecz pozostanie żywa na zawsze w naszych sercach i modlitwie.
Smutek, który dzisiaj wszyscy czujemy, który podpowiada nam serce jest tylko etapem naszego życia, bowiem życie jest trochę jak morska podróż. Wyjeżdżamy żegnając się i płacząc z powodu oddalenia od osób nam drogich, ale oto, kiedy przybijamy do drugiego brzegu, są inne osoby, które stoją już w porcie i na nas czekają. Niech radość tego spotkania i Opatrzność Boża pozostanie z Tobą na zawsze."
Ciało śp. ks. Prałata Jana Szpunara zostało złożone na miejscowym cmentarzu.
Relacja z uroczystości pogrzebowych znajduje się na stronie parafiakroscienkowyzne.pl
„Można odejść na zawsze, by stale być blisko”
ks. Jan Twardowski
Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość, że w dniu 25 lipca 2015 r. zmarł
ksiądz Prałat Jan Szpunar
Honorowy Obywatel Gminy Krościenko Wyżne,
długoletni proboszcz parafii pw. św. Marcina w Krościenku Wyżnym.
W dniu 28 maja 2015 r. Rada Gminy Krościenko Wyżne nadała ks. Prałatowi
Honorowe Obywatelstwo jako wyraz uznania i głębokiej wdzięczności
za zasługi w służbie lokalnej społeczności.
Zmarły Kapłan odznaczał się pracowitością, troską o wiernych, oddaniem parafii, ujmującą wszystkich szlachetnością. Zawsze pogodny, uśmiechnięty, otwarty na człowieka. Cieszył się powszechnym szacunkiem i sympatią.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się 28 lipca br. o godz. 14.00 w kościele parafialnym w Krościenku Wyżnym.
Po Mszy Świętej ciało śp. ks. Prałata Jana Szpunara zostanie złożone na miejscowym cmentarzu.
OGŁOSZENIE
Uprzejmie informujemy Mieszkańców,
że w dniu 28.07.2015 r. (wtorek) Urząd Gminy Krościenko Wyżne oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
będą czynne do godziny 13:00
(ze względu na pogrzeb Ks. Prałata Jana Szpunara)
Wójt Gminy
Jan Omachel
Uwaga na barszcz Sosnowskiego!
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Rzeszowie informuje, że na terenie województwa podkarpackiego stwierdza się występowanie roślin barszczu Sosnowskiego (Heracleum Sosnowski Mandel). Roślina ta występuje głównie na terenach wilgotnych, w pobliżu cieków wodnych, kanałów i rowów, także na poboczach dróg i przy szlakach turystycznych oraz na nieużytkach czy odłogach.
Barszcz Sosnowskiego zgodnie z obowiązującymi przepisami z zakresu ochrony roślin nie jest rośliną kwarantannową podlegającą obowiązkowi zwalczania.
W oddziałach Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa można uzyskać informację o możliwych sposobach zwalczania barszczu Sosnowskiego. Ulotkę informacyjną w wersji elektronicznej zamieszczamy poniżej. Oprócz informacji dotyczących sposobów zwalczania zawiera ona również informację o zagrożeniu dla zdrowia ludzi, jakie wiąże się z kontaktem z tą rośliną, oraz o konieczności użycia odzieży ochronnej przy zabiegach zwalczających.
Foto: źródło Wikipedia - I. Hugo
Barszcz Sosnowskiego jest rośliną silnie zachwaszczającą teren, a dodatkowo włoski na liściach i łodygach wytwarzają parzącą substancję, która może powodować zapalenie skóry oraz błon śluzowych, powstawanie pęcherzy i trudno gojących się ran. Jego parzące działanie nasila się podczas słonecznej pogody, wysokiej temperatury oraz dużej wilgotności powietrza. Szczególnie podatne są dzieci i osoby cierpiące na alergie.