W dniu 9 lutego w świetlicy OSP Krościenko Wyżne odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawcze za 2007 rok. Zgodnie ze statutem, podczas tego uroczystego posiedzenia ma miejsce głosowanie nad absolutorium dla Zarządu. Walne Zebranie jest najwyższą władzą OSP, ono wybiera zarząd i rozlicza jego działalność.
Długoletnią tradycją Walnych Zebrań jest uczestnictwo zaproszonych gości, którzy w tym roku również zaszczycili nas swoją obecnością. Przybył pan Jan Kuźnar - Wójt Gminy Krościenko Wyżne, a zarazem Prezes Zarządu Oddziału Gminnego OSP Krościenko Wyżne, który nie tylko z racji swego urzędu, dba o bezpieczeństwo pożarowe mieszkańców poprzez między innymi, rozwój i doskonalenie operacyjne OSP i wprowadzanie nowszego wyposażenia bojowego jak i wyposażenia w sprzęt ochrony samych strażaków. Nie mogło również zabraknąć przedstawicieli Państwowej Straży Pożarnej. Komendę Miejską PSP reprezentował z-ca Komendanta Miejskiego PSP w Krośnie bryg. Jan Szmyd. Przybył również płk. poż. w stanie spoczynku Tadeusz Kubit- wieloletni komendant wojewódzki w Krośnie. OSP współpracuje z różnymi organizacjami i stowarzyszeniami działającymi w Krościenku, czego dowodem jest obecność przedstawicieli różnych środowisk m.in. Radnego Rady Powiatu Krośnieńskiego, a zarazem v-ce Prezesa Zarządu OG OSP Krościenko Wyżne dh Edwarda Margla. Przybyli również Dyrektorzy; Szkoły Podstawowej- pani Marta Such i Gimnazjum- pan Marek Aftanas, Prezes Stowarzyszenia Kulturalnego „Dębina” pan Edward Marszałek , Skarbnika Gminy pan Grzegorz Prugar, Prezes KGW- pani Zofia Przybyła i v-ce Prezes KGW- pani Maria Nowak, Prezesa LUKS „Wisłok” pan Janusz Szmyd, Dyrektor Zarządzający Siecią Sklepów „S” pan Wiesław Mezglewski . Jak co roku w naszym zebraniu uczestniczyła również delegacja Zarządu OSP Pustyny w osobach dh Krzysztofa Podkula i dh Marka Fejkla.
Zebranie otworzył Prezes OSP Krościenko Wyżne dh Zbnigniew Liput, który powitał zaproszonych gości, przybyłych druhów, orkiestrę dętą, a także seniorów pożarnictwa-członków honorowych OSP. Seniorzy obecni uczestniczyli czasie zebraniu to druhowie: Jan Podkul (muzyk) Jan Podkul ( strażak) Jan Habrat, Michał Marszałek, Jan Liput, Mieczysław Glazur uczestniczyli Kazimierz Glazur. Przewodniczącym Zebrania został wybrany Wójt Gminy pan Jan Kuźnar. Jednym z punktów zebrania jest przedstawienie sprawozdanie z działalności Zarządu OSP. Prezes Zbigniew Liput w sprawozdaniu wymienił, iż Jednostka liczy 40 członków czynnych oraz 19 członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Przy OSP działa orkiestra, która pod batutą Macieja Filara uświetnia liczne uroczystości w naszej gminie i zadowalającym jest fakt powiększania składu muzyków a udział dziewcząt w działalności orkiestry nie tylko doda uroku ale też wpłynie na urozmaicenie repertuaru utworów. W minionym roku jednostka OSP brała udział w 27 akcjach, z czego 6 to pożary obiektów a 21 to miejscowe zagrożenia np. wypalanie traw. Działalność OSP to nie tylko akcje ratowniczo-gaśnicze, lecz także różne prace społeczne m.in. usuwanie śniegu z dachu hali sportowej, czyszczenie rynien na kościele, mycie przystanków, porządkowanie brzegów Wisłoka, pomoc mieszkańcom w czyszczeniu studni, pomoc Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w transporcie różnych artykułów żywnościowych przeznaczonych dla podopiecznych GOPS itp. Z wyposażenia strażackiego zakupiono m.in. aparaty do ochrony dróg oddechowych strażaków biorących udział w bezpośrednich działaniach likwidacji zagrożenia oraz maski nadciśnieniowe. Wysysacz głębinowy - służący do wypompowywania wody z piwnic i studni wody pitnej. Ważnym punktem w działalności Zarządu były przeprowadzane szkolenia taktyczno - operacyjne. Członkowie OSP podnosili swoje kwalifikacje uczestnicząc w różnych kursach w tym w ośrodku w Nisku. Nasza drużyna reprezentowała powiat krośnieński w eliminacjach wojewódzkich zawodów sportowo-pożarniczych w Żurawicy. Kompania honorowa OSP uczestniczyła w obchodach Świąt Wielkanocnych, Bożego Ciała, Święta Niepodległości.
Po sprawozdaniu finansowym Skarbnika OSP dh. Andrzeja Glazura kolejnym punktem Walnego Zebrania było wysłuchanie sprawozdania z działalności Komisji Rewizyjnej które przedstawił dh Antoni Frydrych. Komisja Rewizyjna stwierdziła, że Zarząd prawidłowo wykonywał soje zadania powyższego stąd też występuje powyższego wnioskiem powyższego udzielenie absolutorium Zarządowi. W głosowaniu jawnym przy zdecydowanej większości głosów „za” i 6 głosach „wstrzymujących” ( wstrzymali się członkowie Zarządu ) Walne Zebranie przyjęło sprawozdania a głosowanie nad absolutorium było już tylko formalnością. W planach na rok 2008 uwzględniono m.in. organizację obchodów
110-lecia powstania OSP, kontynuację współpracy z organizacjami i stowarzyszeniami działającymi na terenie gminy, doposażenie jednostki w mundury i sprzęt specjalistyczny.
Oczywiście nie mogło zabraknąć dyskusji, którą rozpoczął Wójt Gminy. Z uznaniem odniósł się do całej działalności jednostki OSP w Krościenku Wyżnym . Szczególną uwagę zwrócił i jednocześnie pochwalił Zarządu OSP i strażaków za pozyskiwanie młodzieży tak męskiej jak i żeńskiej, poszerzenie składu orkiestry dętej o młodzież jak też przyciągnięcie młodych do działalności typowo strażackiej do dobry prognostyk na przyszłość lecz też duża zasługa działaczy OSP. Pogratulował współpracy z innymi organizacjami społecznymi, zakładami pracy, jednostkami organizacyjnymi gminy a szczególnie ze szkołami. Wspomniał też, iż liczy na dobrą współpracę z władzami gminy i jak zawsze na niezawodny udział straży w różnych pracach społecznych. Nawiązał też do zbliżającego się Jubileuszu 110-lecia działalności OSP w Krościenku, który przypada właśnie w bieżącym roku. W sposób szczególny wyraził uznanie dla dh Andrzeja Glazara, za zdecydowaną i odważną postawę a przede wszystkim za przemyślaną i dobrze przeprowadzoną akcję ratowanie życia kobiety podczas pożaru, za co został odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Kolejnym mówcą był płk. Tadeusz Kubit, który wspomniał swój pierwszy przyjazd do naszej jednostki, a było to w 1952 roku, a także złożył życzenia wszystkim druhom i podziękował za dotychczasową służbę. Z-ca Komendanta Miejskiego PSP w Krośnie przybliżył zebranym statystykę zdarzeń na terenie gminy i powiatu krośnieńskiego oraz złożył podziękowania i życzenia w imieniu własnym i Komendanta Miejskiego PSP w Krośnie. Przedstawiciele innych organizacji mówili o dobrej współpracy z tutejszą jednostką.
Chyba wszyscy mieszkańcy Krościenka Wyżnego zauważają coraz nowocześniejsze wyposażenie OSP. Sukcesy naszej jednostki w pozyskiwaniu sprzętu i różnych środków finansowych oraz sympatyków i sponsorów, to w dużej mierze zasługa dobrej współpracy Zarządu i Wójta Gminy, któremu bliskie są sprawy OSP. W naszej działalności pomaga nam społeczeństwo choćby kupując nasz kalendarz za co jesteśmy wdzięczni, mamy też liczne grono stałych darczyńców z terenu Gminy, których nie sposób tu wymienić. Jednak wszystkim, którzy wspierają naszą działalność, pomagają nam nie tylko finansowo lecz również dobrym słowem, przyjazna i zachęcającą atmosferą tak potrzebną w działalności społecznej składamy serdeczne podziękowanie. Mamy nadzieję, że możliwe będzie dalsze unowocześnianie wyposażenia, że możliwa będzie rozbudowa remizy, działa już tyle zespołów muzycznych iż trudno się w świetlicy pomieścić i w dalszym ciągu szkolenia strażaków będą przeprowadzane bo dla bezpieczeństwa pożarowego jest też ważnym by strażacy dobrze znali i wykonywali swój fach. Chcemy coraz skuteczniej chronić życie, zdrowie i mienie mieszkańców naszej gminy.
dh Paweł Such.