UWAGA KOMUNIKAT !!!
Aż do odwołania wszyscy użytkownicy wody z wodociągu krośnieńskiego powinni warunkowo :
1. spożywać wodę wyłącznie po co najmniej 10 minutowym gotowaniu,
2. używać wody do kąpieli noworodków i dzieci w wieku niemowlęcym po co najmniej 10 minutowym gotowaniu
Wskazania te uwarunkowane są stwierdzeniem w próbkach wody z wodociągu Krosno – ujęcie Iskrzynia obecności bakterii z rodzaju Clostridium redukującego siarczyny – poinformował Marek Wilk Państwowy, Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krośnie.
Komunikat dotyczy mieszkańców Krosna, Krościenka Wyżnego, Pustyn, Iskrzyni, Korczyny i Zalesia.
Informacja
Miejskiego i Powiatowego Zespołu Reagowania Kryzysowego w Krośnie
dotycząca jakości wody z wodociągu Krosno - ujęcie Iskrzynia
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krośnie w ramach prowadzonego ustawowo monitoringu wody, po pobraniu próbek w dniu 14.02.2006 r. z końcówek punktów czerpalnych na ul. Korczyńska 57, ul. Rzeszowska , Wojska Polskiego Naftowa, stwierdził w badanych próbkach wody obecność bakterii rodzaju Clostridium redukujące siarczyny.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia woda przeznaczona do spożycia przez ludzi nie powinna zawierać mikroorganizmów chorobotwórczych w liczbie lub stężeniu stanowiących zagrożenie dla zdrowia. Mając na uwadze bezpieczeństwo zdrowotne użytkowników spożywających wodę z wodociągu Krosna, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krośnie wydał Decyzję nakazującą Miejskiemu Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej w Krośnie, doprowadzenie do poprawy jakości wody pod względem mikrobiologicznym w wodociągu Krosno - ujęcie Iskrzynia, nadając rygor natychmiastowej wykonalności.
Jednocześnie Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krośnie ogłosił komunikat nr 1/06 w sprawie jakości wody z wodociągu Krosno - ujęcie Iskrzynia, dotyczących mieszkańców miejscowości Krosno, Krościenko Wyżne, Pustyny, Zalesie, Korczyna Iskrzynia, w którym polecił do odwołania warunkowo spożywać wodę:
1. Wyłącznie po co najmniej 10 minutowym gotowaniu.
2. Używać wody w przypadku kąpieli noworodków i dzieci w wieku niemowlęcym po co najmniej 10 minutowym gotowaniu.
Komunikat o którym mowa wyżej obowiązuje do odwołania.
Bakteria, którą stwierdzono w wodzie wodociągowej jest bakterią beztlenową o niskiej toksyczności, może jednak po spożyciu nieprzestrzegania w/w uwarunkowań spowodować lekkie objawy jak: bóle brzucha, biegunki o przebiegu łagodnym, nie powodującym poważnych objawów klinicznych, okresowo wymagających konsultacji lekarskich.
Zaistniały stan nie powoduje zagrożenia sanitarno - epidemiologicznego.
W wyniku wydanej decyzji Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Krośnie, Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Krośnie podjęło działania mające na celu poprawę sytuacji. Ograniczono produkcję wody w ujęciu Iskrzynia, do niezbędnego minimum, zwiększając ilość wody z pozostałych ujęć wody, na których nie wykryto tej bakterii, tj. Sieniawa i Szczepańcowa. W dniu dzisiejszym na ujęciu wody w Iskrzyni, strażacy z KM PSP Krosno wykonali szereg otworów w pokrywie lodowej ujęcia zbiornika, powodujące natlenienie wody.
Od godz. 22.00 w dniu 17.02.2006 r. wyłączone całkowicie będzie ujęcie wody Iskrzynia i przeprowadzona zostanie dezynfekcja całej linii technologicznej. Spowoduje to brak wody w godzinach nocnych ( z 17 na 18 lutego br. ) i okresowe jej niedobory w sobotę(18.02.2006 r. ) do godziny 20.00 dla mieszkańców Krosna po prawej stronie rzeki Wisłok(zgodnie z biegiem rzeki ) oraz w gminie Korczyna i Krościenko Wyżne. Podjęte do tej pory działania spowodowały znaczną poprawę sytuacji w zakresie ograniczenia występowania bakterii w wodociągu miejskim. Całkowite wyeliminowanie zaistniałego zdarzenia przewiduje się na koniec przyszłego tygodnia. Zostanie to potwierdzone ponownymi badaniami wody na obecność w/w bakterii oraz w nowym komunikacie Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Krośnie odwołującym obowiązujące do tej pory obostrzenia.
Komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Krośnie został rozplakatowany na terenie miasta Krosna oraz gmin Korczyna i Krościenko Wyżne.
Bieżące informacje w tym temacie można śledzić na stronie internetowej www.krosno.pl w zakładce "Zagrożenia" lub www.mpgk.krosno.pl
W razie potrzeby szczegółowe informacje można uzyskać:
- w godzinach 7.00 -22.00 ( MPGK Krosno ) pod numerem telefonu 0-13 43 662 41, 0-13 43 683 11, 0-13 42 017 00,
- całodobowo 606 251 637 ( Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krośnie ).
Podpisał:
Szef Miejskiego i Powiatowego
Zespołu Reagowania Kryzysowego
w Krośnie