Grupa młodzieży ze Szkolnego Koła Miłośników Przyrody z Publicznego Gimnazjum w Krościenku Wyżnym – wraz z opiekunami – wybrała się w dniach 2-3 czerwca br. na badawczą wycieczkę terenową do Jaśliskiego Parku Krajobrazowego.
Program wycieczki obejmował wiele atrakcji, jednak najważniejszym zadaniem, jakie postawiła sobie młodzież, było obserwowanie różnych grup motyli – oznaczanie ich oraz sporządzenie wykazu obserwowanych gatunków. Obserwacje miały być prowadzone zarówno w dzień - podczas wyprawy terenowej w okolice domku myśliwskiego oraz na teren rezerwatu „Źródliska Jasiołki” - jak i w nocy, podczas łowów na światło i przynętę. Niestety, z powodu bardzo niskiej jak na tę porę roku temperaturę powietrza w nocy (około 4o C), nocnych obserwacji nie prowadzono: gdy jest tak zimno, motyle nocne nie są w ogóle aktywne.
Jednak obserwacje dzienne były bardzo udane. Młodzież stwierdziła występowanie wielu gatunków motyli dziennych (z ciekawszych trzeba tu wymienić zorzynka rzeżuchowca, liczne górówki meduzy, wietki) oraz ciem aktywnych w dzień (szczególnie z rodziny Geometridae – miernikowcowatych – stwierdzono kilkanaście gatunków, w tym kilka rzadko spotykanych). Pozyskano kilka okazów wietków Leptidea, motyli z rodziny bielinkowatych, które zostaną przekazane do dalszych badań w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu – poszczególne gatunki tego rodzaju są niemożliwe do odróżnienia „gołym okiem”, a właśnie trwa akcja badań rozmieszczenia na terenie Polski tych interesujących motyli, do której to akcji w ten sposób włączy się również nasze Koło Miłośników Przyrody.
Można było podziwiać także osobliwości świata roślin – szczególnie na terenie rezerwatu, bogatego w interesujące zbiorowiska roślinności torfowiskowej (mchy, storczyki, rosiczki). Pięknie kwitł barwinek – niektórzy widzieli tę piękną roślinę po raz pierwszy w życiu.
Nie tylko świat przyrody był interesujący. Młodzież odkrywała ślady ludności żyjącej niegdyś na tych terenach - wędrując po opuszczonych wioskach łemkowskich i po starych cmentarzach, szukając śladów nieistniejącej cerkwi w Jasielu, odczytując napisy na ocalałych kapliczkach przydrożnych... Wielkie wrażenie wywarły na wszystkich pozostałości kultury, która odeszła bezpowrotnie wskutek zawirowań historii.
Koło wraz z opiekunką gorąco dziękuje za pomoc w zorganizowaniu wycieczki badawczej – Towarzystwu Kulturalnemu „Dębina” za wsparcie finansowe, Kołu Myśliwskiemu „Gawra” z Dukli za udostępnienie domku myśliwskiego oraz organizację licznych atrakcji. Szczególnie mocno zapadło wszystkim w pamięć ognisko: opowieściom o historii i zwyczajach regionu towarzyszył śpiew dawnych łemkowskich pieśni. Był też czas na opowiadanie dowcipów oraz straszne (i prawdziwe!) historie o duchach opowiadane przez zaprzyjaźnionego etnografa. Kto nie był – niech żałuje!
Katarzyna Gałązka